Nejlepší místo pro gril a ohniště u dřevostavby
Kam umístit gril nebo ohniště, abyste minimalizovali riziko požáru? V první řadě bychom rádi zdůraznili, že i v tomto případě platí pro dřevostavby a zděné domy stejná pravidla. Dřevostavba není nijak zásadně hořlavější než ostatní nemovitosti a nemusíte se obávat, že by vás v tomto ohledu limitovala.
Až tedy budete vybírat to nejlepší místo pro gril nebo ohniště, řiďte se obecně platnými zásadami:
- Gril se musí umístit na zpevněnou plochu, aby měl stabilitu.
- Může stát na dřevěné terase, ale z hlediska bezpečnosti i údržby (odstraňování mastných skvrn) je lepší dlažba či trávník. Dřevo téměř vždy dojde k úhoně a odletující uhlíky ho mohou poškodit.
- Hledejte místo v závětří, nicméně udržujte odstup i od cihlové či kamenné zdi, protože oheň potřebuje, aby kolem něj vzduch volně proudil.
- Z vlastní zkušenosti víme, že fasáda zateplená polystyrenem se vlivem vysoké teploty grilu zdeformuje. Zvlášť pokud v těsné blízkosti izolace otevřete horký poklop grilu, riskujete, že se vám do ní “obtiskne”.
- Negrilujte si přímo pod okny nebo u dveří verandy, ať nemáte v domě zakouřeno.
- Dodržujte vzdálenost aspoň 2 metry od hořlavých předmětů a předmětů s nízkou tepelnou odolností (to platí i pro nábytek nebo zahradní dekorace). V případě otevřeného ohně raději dodržujte vzdálenost 3 metry.
- Nerozdělávejte oheň v blízkosti keřů a stromů. Pokud se chystáte zapálit pořádný táborák, ujistěte se, že plameny a jiskry nezasáhnou větve nad ohništěm. Pod pergolou vždy udržujte nízké plameny.
- Buďte ohleduplní i k sousedům – nestavte jim gril nebo ohniště hned k plotu nebo pod okna. A čas od času je pozvěte na pivo a klobásu.
Mohlo by vás také zajímat:
Jak prodloužit životnost nejen dřevostavby