Jak se starat o střešní okna, aby nám dělala jen radost?
Je to sice trochu otrava, ale správná péče vždy vyžaduje čištění. Vhodné je umývat nejen skla, ale i rámy oken a vnější lemování. Postupným zanášením vrstvou prachu se totiž vytvářejí podmínky například pro růst mechu a voda po dešti pak přes nečistoty hůř odtéká.
Aspoň jednou za rok byste měli:
- zkontrolovat gumové těsnění,
- zkontrolovat prachový filtr na ventilační klapce,
- dotáhnout povolené vruty,
- promazat závěsy trochou vazelíny určené pro střešní okna,
- na dřevěných oknech zkontrolovat stav laku.
Jak na větrání střešním oknem?
Větrání je nezbytné pro předcházení vzniku plísní, které se mohou tvořit kvůli vlhkosti zadržené v místnosti. V létě je nejlepší ráno otevřít okna dokořán a nechat chladný vzduch proudit do podkroví. Stejným způsobem by se mělo větrat i v zimě, tedy krátce a intenzivně, ale po zhruba 5 minutách okno opět zcela zavřít.
Zejména u střešních oken je oblíbená mikroventilace. V noci zajistí dostatečné větrání v ložnici a od jara do podzimu ji můžete používat skoro pořád. V zimě ji ale spíš nedoporučujeme. Jednak vám zbytečně uniká teplo z domu, jednak se na skle i na stěnách kolem okna setkává studený a teplý vzduch a dochází k rychlé kondenzaci vodních par. Pokud navíc na střeše leží sníh, unikající teplý vzduch ho rozpustí a mráz pak může vodu opět změnit v led, který otvírání nebo zavírání okna blokuje. Dejte si tedy pozor, abyste ventilační klapku nezapomněli včas zavřít. Také pokud opouštíte dům, měla by být všechna okna zcela zavřená. I malinko pootevřené okno usnadní zlodějům vloupání a pojišťovna pak vzniklou škodu pravděpodobně neuhradí.
Co když střešním oknem naprší do domu?
Stát se to může každému a není to nic příjemného, protože pokoj pak dlouho vysychá. Proto byste si měli dvakrát rozmyslet, jestli pod střešní okno umístíte koberec a nábytek, jako třeba postel nebo křeslo. Dřevěnou podlahu déšť sice taky potrápí, ale dá se aspoň na povrchu utřít. Vysušit byste měli i vnitřní části samotného okna. Jakmile přestane pršet, okno otevřete a nechte ho pořádně vyschnout. A nebojte, při dostatečném větrání a topení nakonec uschne všechno…
Na závěr nutno podotknout, že se vždy vyplatí přečíst si pokyny přímo od výrobce střešních oken a řídit se jimi. Jistě je najdete na jeho internetových stránkách.
Mohlo by vás také zajímat:
Jak udržovat vhodnou vlhkost v domě
Jak nejlépe větrat rodinný dům?
Údržba nátěrů dřevěných oken a vchodových dveří
Na co nezapomenout při údržbě střechy
Je možné měnit standardy sanity ?
Jak se správně starat o dřevěnou terasu? Záleží i na jejím umístění
Teplovodní topení
Vytápění