Jak nejlépe větrat rodinný dům?
Vzhledem k použitým stavebním materiálům je interiér nízkoenergetické dřevostavby dokonale utěsněný. To sice výrazně snižuje spotřebu energie, ale zároveň zvyšuje nároky na větrání v koupelně, kuchyni a všech obytných místnostech.
Při každodenních činnostech v domácnosti produkuje běžná rodina nejen vodní páry, ale třeba i oxid uhličitý. Vlhkost a další škodliviny zhoršují vzduch a celkové klima v interiéru. K jeho zlepšení naštěstí stačí dodržovat jen několik následujících doporučení:
- Udržujte optimální pokojovou teplotu 20–21°C a relativní vlhkost vzduchu přibližně 50 %.
- Omezte vytváření vodních par uvnitř objektu. Pokud to jde, nárazově vzniklou vlhkost okamžitě odvětrejte.
- Mimo topnou sezónu využívejte v maximální míře větrání, nebo používejte mikroventilaci. U střešních oken využívejte ventilační klapky či štěrbiny. Ovšem pozor! Mikrospárami oken nevětrejte, když teploty klesají pod nulu. Mohlo by totiž dojít k zamrznutí těsnění. Také není tento systém v zimním období efektivní.
- V zimních měsících větrejte krátce a intenzivně. Nejlepší je otevřít okno dokořán a udělat průvan, maximálně však na 5 minut. To opakujte minimálně 3–4× denně, hlavně ráno a večer.
- Pokud na noc snižujete teplotu v místnosti, zvyšujete tím současně riziko tvorby kondenzátu, protože studený vzduch nedokáže absorbovat stejné množství vodní páry jako vzduch teplý. Nastavte regulační systém vytápění tak, aby se zapnul v době, kdy dochází k prvním známkám kondenzace, což je většinou mezi 3. a 4. hodinou ranní.
- Používejte digestoře, ventilátory, případně ventilační systém, je-li jím obytný prostor vybaven.
Mohlo by vás také zajímat:
Jak udržovat vhodnou vlhkost v domě
Údržba nátěrů dřevěných oken a vchodových dveří
Na co nezapomenout při údržbě střechy
Jak se starat o střešní okna, aby nám dělala jen radost?
Je možné měnit standardy sanity ?
Jak se správně starat o dřevěnou terasu? Záleží i na jejím umístění
Teplovodní topení
Vytápění
Teplovodní topení
Vytápění