Přízemní bungalov, nebo dům s podkrovím?
3 hlavní výhody bungalovů
1) Přístupnost místností
Přízemní bungalovy jsou často bezbariérové, takže představují asi nejkomfortnější variantu bydlení zejména pro lidi s omezenými možnostmi pohybu. Ruku na srdce – ve stáří už se nikomu nechce moc šlapat do schodů.
2) Celková údržba
Mít všechny místnosti na jednom podlaží usnadňuje jejich úklid i případné opravy. Není nutné přemisťovat vysavač nebo nářadí pořád nahoru a dolu. Přízemní stavba navíc umožňuje provádět i větší zásahy do vzhledu domu, jako jsou změny dispozic nebo přístavby.
3) Využitelnost plochy
V bungalovu využijete veškerou zastavěnou plochu na maximum. Nemusí ustupovat prostoru pro ukotvení schodiště nebo šikminám střechy, které v podkrovních místnostech trochu omezují možnosti instalace nábytku.
3 hlavní výhody domů s podkrovím
1) Efektivní vytápění
Dvě patra nad sebou umožňují lepší distribuci ohřátého vzduchu – přirozeně stoupá nahoru a ohřívá i místnosti v druhém podlaží. K udržení tepla v patrovém domě přispívá i jeho kompaktní tvar. Má totiž méně obvodových stěn, které se zvenku ochlazují. V nízkoenergetické dřevostavbě je pak vytápění velmi efektivní, přináší další úsporu energie a nižší náklady na provoz domu. A totéž platí i pro chlazení.
2) Menší zastavěná plocha
Domy s podkrovím nabízejí více obytné plochy než přízemní bungalovy, a přitom se vejdou na výrazně menší stavební pozemek. Sice se nedostanete na zahradu z každého pokoje, ale zase si můžete užívat parádní výhled z oken horního patra nebo balkonu.
3) Oddělení prostor
Rozložení dispozic ve dvojpodlažním domě je praktické zejména s ohledem na soukromí. Zatímco společenský život se odehrává v přízemí, patro si zachovává ticho a klid například pro spánek nebo práci.
Mohlo by vás také zajímat:
Životnost dřevostaveb? Odpovídáme na jednu z nejčastějších otázek našich klientů