Správná údržba oken a vchodových dveří

Dřevěná, ale i plastová okna a vchodové dveře ocení správnou údržbu. Pečlivá a vhodná péče může výrazně prodloužit jejich životnost, postará se o hezký vzhled i funkčnost. Důležité je okna i dveře pravidelně kontrolovat, seřizovat a samozřejmě umývat.

Seřízení a kontrola kování

Alespoň jednou ročně byste měli zkontrolovat a případně seřídit a promazat všechny pohyblivé a uzavírací části kování. Můžete si pozvat specialistu, ale zvládnete to i sami.

Uzávěry a uzavírací čepy stačí namazat vazelínou. Do vodicích drážek kápněte olej a několikrát otočte klikou okna ve všech směrech. Seřízení oken nebo posuvných portálů je vhodné provést hned, jakmile zjistíte, že se hůř zavírají nebo že křídla drhnou o rám.

Kontrola těsnění a odtokových kanálků

Pozornost věnujte i těsnění oken a dveří. Pravidelně ho zbavujte špíny a prachu – ideálně omyjte teplou vodou s přídavkem přípravku na mytí nádobí. Ujistěte se, zda je stále pružné a není zpuchřelé. Nezapomeňte také čas od času zkontrolovat, jestli jsou odtokové kanálky ve spodním rámu průchodné. Případné nečistoty odstraňte vysavačem nebo si pomozte pevným drátem.

Mytí oken

Okna doporučujeme pravidelně umývat zevnitř i zvenku. Nejlepší by bylo, kdybyste je zvládli mýt čtyřikrát do roka, ale je nám jasné, že to se podaří jen málokomu. Pokud to dokážete alespoň jednou za rok, připomeňte si pár našich dobrých rad:

  • Hrubou špínu odstraňte nejprve suchou cestou, aby se okna nepoškrábala. Použijte smetáček, případně vysavač s vhodným nástavcem/kartáčem.
  • Rámy oken otírejte utěrkou z mikrovlákna namočenou buď jen v samotné vlažné vodě, nebo ve vodě s mýdlovým roztokem.
  • K mytí skel se hodí i obyčejný ocet s vodou.
  • Pro dokonalý výsledek můžete sklo přeleštit jelenicí.
  • Stále na skle vidíte šmouhy? Na vině může být tvrdá voda z vodovodního řadu. Zkuste ji nahradit vodou destilovanou, případně vodou z filtrační konvice.
  • Nikdy nepoužívejte přípravky s rozpouštědly jako benzín nebo aceton!

Mohlo by vás také zajímat:

Údržba nátěrů dřevěných oken a vchodových dveří

Jak se starat o střešní okna, aby nám dělala jen radost?

Jak prodloužit životnost nejen dřevostavby


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies