Free cookie consent management tool by TermsFeed

Typy izolace v nízkoenergetických stavbách

Dřevostavby snadno splní požadavky kladené na nízkoenergetické nebo pasivní domy. Dobrých výsledků z hlediska energetické náročnosti budov dosahují především díky dostatečné tepelné izolaci. Ta má navíc i skvělé akustické vlastnosti. Díky moderní technologii a kvalitním materiálům tak lze zajistit skutečnou tepelnou i zvukovou pohodu.

Tepelná izolace 

Dřevo má přirozeně nízkou tepelnou vodivost, což z něj činí výborný materiál pro stavby s nízkými tepelnými ztrátami. Stěny dřevostaveb jsou sice tenčí a mají nižší akumulační schopnosti než například zdi ze silikátových materiálů, ale při dostatečné tloušťce tepelné izolace přes ně teplo neuniká. Interiér je díky vysokému tepelnému odporu rychle vytopený i vychlazený a náklady na energie jsou nižší. 

Ve standardním provedení používáme pro obvodové nosné stěny dřevěnou konstrukci o tloušťce 140 mm vyplněnou 140 mm minerální vaty, která má skvělé tepelně i akusticky izolační vlastnosti. K tepelné izolaci přispívá také zaklopení dřevotřískovými deskami OSB o tloušťce 12 mm. Na ně přidáme 100 mm fasádního polystyrenu. Pro vnitřní nosné i nenosné stěny používáme 60 mm minerální vaty. Stejná vrstva vaty je také ve stropech domů s podkrovím. V podkroví kombinujeme 60 mm vaty pod krokvemi a dalších 240 mm mezi krokvemi. Do bungalovů dáváme pro zateplení střechy dokonce 420 mm minerální vaty. Podlaha nad terénem je zaizolována dvěma vrstvami polystyrenu o celkové tloušťce 120 mm. 

Zvuková izolace 

Tenčí stěny si zachovávají velmi dobré akustické vlastnosti. Není přes ně víc slyšet hluk zvenku, naopak ho díky izolaci a použití akustických desek (např. sádrokartonových) velmi dobře tlumí. Kromě akustické izolace ve stěnách používáme také 20 mm Steico Therm desky jako kročejovou izolaci v podlahách. Tlumí vrzání, dupání i zvuky spojené s posouváním nábytku. 

Hydroizolace 

Vedle tepelné a zvukové izolace nelze opomíjet ani izolaci proti vlhkosti, a to jak ve stropech pod střechou, tak ve vnějších stěnách. Proti pronikání par z interiéru do konstrukce volíme Dekfol N110 Standard. U střech a dřevěných fasád přidáváme pojistnou hydroizolaci – difúzní folii Wuerth 140 (u stěn je to Dekten Fassade II). Do podlah v přízemí dodáváme povlakovou hydroizolaci proti pronikání vlhkosti a radonu z podloží.  

A nezapomeňme na okna a dveře! Do všech našich dřevostaveb instalujeme okna, posuvné portály a vstupní dveře s izolačním trojsklem. 

Mohlo by vás také zajímat: 

Dřevostavby jsou v Česku rostoucím trendem 

3 základní typy konstrukce dřevostaveb 

Výhody řízeného větrání dřevostaveb


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies